Дубенський міськрайонний відділ ДУ "Рівненський ОЛЦ МОЗ України" інформує:
Споживання доброякісної питної води, особливо дітьми, є одним із найважливіших факторів здорового способу життя, здоров’я нашої нації.
В тижневиках міста та району неодноразово інформувались мешканці осель щодо стану питного водопостачання із децентралізованих джерел (криниці, колодязі, свердловини, каптажі), воду із яких споживають діти до 3-х років, приводились основні причини, симптоми та профілактика захворювання, що можливе виникнення при споживанні питної води з перевищенням в ній санітарно-хімічного показника, як нітрати.
Недостатнє фінансування на модернізацію водопровідної системи населених пунктів призводить до поступового їх занепаду та погіршення якості, безпечності питної води. Більшість колодязів мають незадовільний технічний стан споруди (негерметичні накриття над колодязями, відсутність глиняного, цементного замка навколо споруди водозабору, зношеність обладнання), не облаштовані території навколо колодязів, відсутність систематичної дезінфекції колодязів, ремонтні роботи, чищення проводяться за кошти жителів. Всі ці порушення напряму впливають на якість води і не гарантують епідемічної безпеки для населення. Це підтверджується і результатами лабораторних досліджень.
Вода забруднена нітратами надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Вживання води з перевищенням нітратів може стати причиною виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, тобто кисневого голодування (гіпоксії), причиною якого стає не здатність гемоглобіну крові переносити кисень.
Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають ,,блакитний синдром немовлят”. У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення, задишка, прискорене серцебиття. За тяжких форм хвороби розвиваються судоми, чейн-стоксове дихання (чередування поверхневихі рідких дихальних рухів з глибокими і частими дихальними рухами). Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.
Дубенським міськрайонним відділом ДУ ,,Рівненський ОЛЦ МОЗ України” спільно з працівниками закладів охорони здоров’я міста та району проводиться певна робота по відбору, дослідження проб питної води на санітарно-хімічні показники (на вміст нітратів) на об’єктах децентралізованого водопостачання міста (у тому числі шахтних колодязях), вода з яких використовується для споживання дітьми до 3-х років, проведення санітарно-інформаційних заходів.
В місті Дубно у 2017 нараховувалось 162 даних об’єктів, проведено 74 дослідження питної води на санітарно-хімічні показники (вміст нітратів), із них 28 проб не відповідали вимогам. В 2018 році нараховувалось 120 об’єктів, проведено 67 досліджень на вміст нітратів, із них 11 проб не відповідала вимогам. В 2019 році нараховувалось 145 об’єктів, проведено тільки 10 досліджень на вміст нітратів, із них 4 проби не відповідали вимогам. В 2020 році дослідження, станом на даний період, не проводились.
В Дубенському районі у 2017 нараховувалось 984 даних об’єктів, проведено 213 досліджень питної води на санітарно-хімічні показники (вміст нітратів), із них 64 проби не відповідали вимогам. В 2018 році нараховувалось 688 об’єктів, проведено 273 дослідження на вміст нітратів, із них 103 проби не відповідали вимогам. В 2019 році нараховувалось 653 об’єкти, проведено 52 дослідження на вміст нітратів, із них 18 проб не відповідали вимогам. В 2020 році (станом на 01.05 2020 року) проведено тільки 8 досліджень на вміст нітратів, із них 5 не відповідали вимогам.
В ряді причин щодо вимог Бюджетного кодексу України та Закону України "Про ціни та ціноутворення" в березні-квітні 2019 року рядом законодавчих актів затверджені тарифи (прейскурант) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату. На сьогоднішній день вартість 1 дослідження питної води на вміст нітратів складає 58,04 гривень (з ПДВ).
Низький відсоток досліджень питної води із даних об’єктів пов’язаний в зв’язку з введеням в дію даних тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату. Звернень власників осель міста та району, що використовують питну воду із джерел децентралізованого водопостачання, де проживають діти до 3-х років, для проведення досліджень питної води на нітрати у другому півріччі 2019, 2020 році - звелось до одиниць.
В травні 2020 року Озерянською сільською радою було профінансовано на проведення 26 досліджень питної води на вміст нітратів сіл Озеряни, Квітневе, Копани (згідно списків об’єктів децентралізованого водопостачання, вода з яких використовується для споживання дітьми до 3-х років, що надаються щоквартально органами місцевого самоврядування району). Дубенським МРВ ДУ "Рівненський ОЛЦ МОЗ України" проведені дослідження питної води, по результатах досліджень мешканцям осель сільської ради через медичних працівників сіл дані відповідні рекомендації.
Керуючись нагодою хотілося б звернутись до керманичів міста та району, місцевих органів самоврядування про виділення коштів для проведення лабораторних досліджень питної води на вміст нітратів в цілях профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей.
Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86%.
По питанню дослідження питної води на вміст нітратів необхідно звернутися в Дубенський міськрайонний відділ ДУ "Рівненський ОЛЦ МОЗ України" за адресою: м. Дубно, вул.Кн.Острозького, 25, телефон: 4-28-81.
Лікар з загальної гігієни відділення організації лабораторних досліджень